Blog

Kam na výlet – ostrov Symi

Asi 41 kilometrů od ostrova Rhodos a sedm kilometrů od Tureckého pobřeží leží malý skalnatý ostrůvek jménem Symi. Ostrov si vás získá velmi příjemnými letními teplotami, vůní velkého množství bylinek a krásnou klasicistní architekturou.
Symi patří mezi Dodekanéské souostroví. Dnes na ostrově žije asi 2 600 obyvatel, na začátku 20. století jich bylo dokonce 30 000. Pobřeží je lemováno strmými skalnatými útesy a střídavě písečnými plážemi a zátokami. Naopak vnitrozemí ukrývá malá údolí. Vybere si každý...
Podnebí je suché, horké. Ostrov patří v létě k nejteplejším řeckým ostrovům, protože je chráněn maloasijskou pevninou. Teploty jsou zde v průmeru vyšší než v okolních oblastech.
Ostrov byl v antické době zalesněn, ale stavba lodí byla náročná na zásoby dřeva. Celý ostrov byl díky tomu posytupně vykácen. Díky tomu, se na ostrově neudrží žádná voda. Symi nemá žádné zásoby a proto se na ostrov dvakrát denně voda dováží. Pozoruhodné, nemyslíte?
V hlavním městě Symi si vás získají krásné klasicistní domky, které jsou doslova vysázené do vysokých strání. Ve vzduchu se mísí vůně moře a bylinek, které zde nabízejí místní obchody. Ostrované se věnují hlavně turismu. Přitom je pro ně specifický lov mořských hub a sběr bylin.
Můžete zde také navštívit manufakturu na mořské houby, kde vám předvedou, jak probíhá bělení, houby jsou totiž přírodně hnědé. Navíc vám poradí jak takovou houbu vyčistit od nečistot, které se v ní usazují. Stačí ji vymáchat v roztoku jedlé sody s vodou.
Z roku 1881 pochází Velká hodinová věž - zvonice. Stojí přímo na mysu, kde začíná Přímořské pásmo řadou restaurací, kaváren a prodejen suvenýrů.
Druhou světovou válku na ostrově připomíná reliéf lodi vytesaný do skály na paměť osvobození ostrova 8. května 1945.
Pro sportovně zdatnější doporučujeme podívat se do horní části města, které spojuje Dobrá ulice s dolní části. Dobrá ulice má asi 365 schodů, nakonec pak budete odměněni krásným výhledem na celé město. Nahoru jezdí také autobus, tuším, že každou hodinu nebo je možné vzít si taxi. Cesta autobusem trvá cca 15 - 20 minut.
Klášter Roukounióti (Roucouniotis) leží západně od města. Vždy když přijíždí ke klášteru loď, pozdraví ji zvonkohrou. V klášteře se nachází zachovalé fresky a řezbářské práce. Ženy mohou do kláštera vstoupit pouze se zahalenými koleny a rameny. V případě nouze vám zde šátek pro zakrytí půjčí.

 Více informací